Zürafalar Uludağ’dan getirilen özel yaprak turşusu ile besleniyor

Ana vatanları Afrika’da alışkın oldukları gibi dört mevsim taze yaprağı Bursa Hayvanat Bahçesi’nde bulamayan zürafalar, beslenme uzmanlarınca Uludağ’dan toplanan ağaç yapraklarından hazırlanan “turşu”larla besleniyor. Zürafalar için kışlık yaprak da stoklanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 206 bin 600 metrekare alanda kurulu hayvanat bahçesinde 110 türden bin 93 hayvan bulunuyor. Tesisin sakinlerine yaz ve kış mevsimlerinde özel bakım ve beslenme programları uygulanıyor.

Kış aylarında taze yaprak yeme imkanları bulunmayan ve bu gıdayı alamadıklarından derilerinde renk kayıpları olduğu görülen 4 zürafa için beslenme uzmanlarınca “yaprak turşusu” hazırlanıyor. Yapraklardan bazıları ise kurutularak saklanıyor.

Uludağ’dan hayvanat bahçesine getirilen söğüt ve meşe ağaçlarının dalları, zürafalar için görevliler tarafından özenle budanıyor. Plastik varillere konulan yapraklar, ağızları hava almayacak şekilde kapatılıyor.

Variller, özel bir odaya yerleştirilerek iki ay bekletiliyor. Böylece tazelikleri korunan yapraklar, kış aylarında zürafalara yediriliyor.