KARACABEY LONGOZU İNCELEME GEZİSİ

Hayvanat bahçelerinin en önemli görevi doğayı ve hayvanları koruma eğitimleridir. Doğa ve çevre günlerinde düzenlediği etkinlikler ile farkındalık oluşturan Bursa Hayvanat Bahçesi yerel biyolojik çeşitliliğimizin korunmasını hedefleyerek Bursa’mızda bulunan sulak alanlardan Karacabey Longozuna gezi düzenledi.

Yerel biyolojik çeşitliliğimizin korunmasını hedefleyerek “Korumak İçin H    ala Şansımız Var” sloganıyla Türkiye’nin 4. büyük longoz ormanlarında doğa ile iç içe ve gözlem yaparak eğitim alan öğrencilere dünya genelinde tehdit altında olan biyoçeşitlilik konusunda bilgi verilirken, nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanların korunma yöntemleri anlatıldı. Doğa konusunda doğru bilinen yanlışlar ve yanlış bilinen doğrular vurgulandı.

Karabacey Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz gezide kuş gözlemi yapan Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri alanda beslenen Arı kuşları, kara çaylak, Kuğu, gri Balıkçıl, elmabaş patka, gibi pek çok türe şahit oldular.