KAR ÜZERİNDE AYILARA BALIK ZİYAFETİ

Bursa Hayvanat Bahçesinde ayılar, konforlu yaşama alıştıkları için kış döneminde uyumayı unuttu. Karla kaplanan Bursa Hayvanat Bahçesinde bakıcıları, kış uykusuna yatmayan ayılara balık ziyafeti çekti.
Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğinin üyesi olan 206 bin 600 metrekarelik alanda 76 türden 600’ün üzerinde hayvanın barındığı Bursa Hayvanat Bahçesi, kar yağışıyla birlikte beyaz örtüye büründü. Kış hazırlıklarını haftalar öncesi tamamlayan hayvanat bahçesinin yönetimi, aslan, leopar, babun ve flamingo gibi sıcak iklim hayvanlarının barınaklarını kalorifer sistemi ile ısıtırken, havaların soğumasıyla birlikte vücut ısıları düşen hayvanlara enerji içeriği yüksek vitamin ve mineral takviyeli gıda vermeye başladı. Beslenmeden barınmaya tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenilen hayvanlar, doğadaki türlerine göre konforlu bir hayatın keyfini sürüyor.

AYILARI UYKU TUTMUYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde barınan ayılar, lüks yaşama alıştıkları için kış uykusuna dalamıyor. Doğada 3 ile 7 aya yayılmış bir dönemi uyku halinde geçiren, mevsime göre kasım-aralık aylarında uykuya yatıp, mart ile nisan arasında uyanan ayılar, hayvanat bahçesindeki konfor sayesinde kış uykusunu unuttu.

KAR ÜSTÜNDE BALIK KEYFİ
Günlük besin ihtiyaçları karşılanan, enerji takviyeli gıdalar sayesinde vücut ısıları fazla düşmeyen ayılar, ziyaretçilerini kar üstünde güneşlenerek karşılıyor. Zoo Park’taki hayvanların keyfi, enerji takviyeli gıdalarla yerine geldi. Her hava koşulunda gıdaya ulaşım sıkıntısı yaşamayan ayıların kar üzerinde balık yemesi renkli görüntüler oluşturdu.

MARTILARIN YEM İMTİHANI
Kar yağışıyla birlikte düşen hava sıcaklığı yüzünden hayvanat bahçesine akın eden davetsiz misafir olan martılar, donan havuzların üzerinde gezinerek kendilerine yem aradı. Sıcak iklim hayvanı olarak bilinen develer ise yağan kara rağmen kendilerine ayrılan alanda gezmeyi tercih etti. Karın en fazla mutlu ettiği kurt ve geyikler gün boyu bahçede turladı.