TEK HÖRGÜÇLÜ DEVE

Arabian camel /Camelus dromedarius

Zorlu çöl şartlarına uyum sağlamış olan develere “çöllerin koyunları” da denilir. Tüyleri gece çölün soğuğundan, gündüz ise sıcağından korunmalarını sağlar. Kum fırtınalarında burun deliklerini kapatabilirler.

Su kaybını önlemek için diğer memelilerden farklı olarak, vücut sıcaklıklarını 6 – 8 derece yükseltebilir ve böylece terlemezler, idrar miktarları ve dışkılarındaki su miktarı da oldukça düşüktür. Su kaynağı bulduklarında bir defada 130 L su içebildikleri ve hörgüçlerinde biriktirdikleri yağı kullanarak 10 ay su içmeden (çalışmamak şartıyla)  yaşadıkları bilinmektedir.

Kabuklu ve sert bitkileri bile rahatlıkla yerler. Ayak tabanları sayesinde kumda rahatça yürürler. Hiçbir besin maddesi almadan 500 km yol alabilir, 150 – 200 kg yük ve 4 km hızla günde 20 – 30 km yolculuk yapabilirler. Yurdumuzda daha çok Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde evcil hayvan olarak yetiştirilmektedir.

bocoran rtp mahjong
dampak demo mahjong
elaborasi mahjong ways
Event scatter mahjong ways
gates of olympus takluk
Jawa engine starligt princess
kalkulasi rtp slot
mahjong ways amsyong
mimpi mahjong ways
prospek mahjong wins
rtp live modal terbaik
rtp sweet bonanza
scatter hitam mahjong ways
scatter slot pg soft
situs slot gampang jp
slot rtp gacor
teknik maxwin mahjong
mahjong ways scatter hitam
trik slot gacor
fenomena rtp mahjong memanfaatkan slot demo pg insentif mahjong ways mahjong 1 profit membeludak slot mahjong rtp starlight princess