BARİNGO ZÜRAFASI

Baringo Giraffe / Giraffa camelopardalis rothschildi

Dünyanın en uzun boylu memelisidir. Zürafa adı latince olup “leopar desenli deve” anlamına gelmektedir. Doğu Uganda ve Kenya’da yaşayan, 9 alt türden biri olan Baringo zürafasının diğerlerinden farklı olarak, geniş çizgilerle ayrılmış koyu ağsı lekeleri bulunur, diz altında lekelenme yoktur. Baringo zürafasından doğada sadece birkaç yüz tane bulunmaktadır.

Parmak izinde olduğu gibi zürafaların çizgileri de birbirinden farklıdır. Vücut desenleri sayesinde ağaçların arasında çok iyi gizlenebilirler. Gün boyunca bir saatten az uyurlar. Uzunluğu 50 cm’i bulabilen, siyah, kavrayıcı bir dili bulunur. Genellikle akasya ağaçlarıyla beslenmekle birlikte çok sayıda bitki türünü de yerler. Derilerinin kendine has bir kokusu vardır ve bu koku böceklerden korunmalarına yardımcı olmaktadır.

Zürafalar horlama, tıslama ve flüt benzeri ayrıca insan kulağının duymadığı ses aralığındaki sesleri çıkartırlar. 14-16 aylık gebelik süresi sonunda 1 yavruları olur. Anneler beslenmeye gittiğinde bir anne yavrularla kalır ve onlarla ilgilenir.