ANKARA KEÇİSİ

Angora goat / Capra hircus

Ankara keçisinin anavatanı Orta Asya’dır. Türkler tarafından Anadolu’ya getirilmişlerdir. Özellikle İç Anadolu’nun iklim koşullarına uyum sağlamış, ırk özellikleri netleşmiş ve bu bölgeye özel bir ırk olarak ünü dünyaya yayılmıştır. Tüm dünyada Ankara keçisi olarak tanınmaktadır.

Yavrusuna yetecek kadar süt üreten Ankara keçisinden elde edilen en önemli ürün tiftiktir.  Bu özelliğinden dolayı halk arasında tiftik keçisi olarak da tanınır. Alçak, bataklık ve rutubetli iklimlerde Ankara keçisi ırk özelliklerini kaybeder, tiftiği kabalaşır, parlaklığı gider.

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde (Güney Afrika, ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Arjantin, Brezilya) Ankara keçisi yetiştirilmekte ve yüksek verimler elde edilmektedir; ancak elde edilen tiftik incelik ve yumuşaklık bakımından Türkiye’de üretilen tiftikler seviyesine ulaştırılamamıştır.

Ülkemizde Ankara keçisi varlığı ekonomik, sosyal ve doğal faktörlerin etkisi altında her geçen gün azalma göstermektedir. Şu an yetiştiriciliği sürdüren yurttaşlarımızın çoğu için tek neden, geleneksel değerlere bağlılıktır.