ALPAKA

Alpaka / Alpaca / Lama pacos

Alpakalar, Güney Amerika’daki lamalar, guanakolar ve vikunyaları içeren devegiller ailesinin bir parçasıdır ve evcilleştirilmiş deve türlerinin en küçüğüdür. Yetişkin bir alpakanın ağırlığı 55 – 65 kg arasında değişmektedir. Alpakalar sosyal hayvanlardır. Sadece alpakalardan oluşan sürüler değil, aynı zamanda lama, keçi ve koyun gibi diğer türleri de içeren sürüler halinde yaşarlar.

Peru’dan Arjantin’e kadar orta ve güney And Dağları’nda bulunurlar.  Deniz seviyesinden 4000-4800 m yükseklikteki meralarda otlarlar.

Alpakalar yaklaşık 6.000 yıldır evcilleştirilmiştir ve Güney Amerika yerli kültüründe önemli bir rol oynamaktadır. Koyunyününden daha yumuşak, daha sıcak ve daha dayanıklı olan yapağısı için yetiştirilirler. Dünyanın en sıcak ve en güzel yapağısına sahiptirler ve yapağısı lüks giysiler, battaniyeler ve diğer tekstil ürünleri yapımında kullanılır.

 

Gebelikleri 242 ile 345 gün arasında sürer ve genellikle tek bir yavru doğururlar. Alpakalar 6 – 8 ayda sütten kesilir. Dişiler cinsel olgunluğa 12 – 15 ayda, erkekler ise 30 – 36 ayda ulaşır.