Slot Demo PragmaticDemo Slothttps://167.172.89.125/https://pesanantar.gramedia.com/demo-olympus/https://pustaka.dumaikota.go.id/inlislite/produks/sdemo/slot demohttps://heylink.me/mochibet88/mochibet88mochibet 88mpotenhksbetlaskar89laskar 89link ksoklubmporedkitabet138gbk76ksoklubhebitopmpoxompoxlcakar7688klub

AK PELİKAN

Eastern white pelican/ Pelecanus onocrotalus

Çok iri su kuşlarıdır. Büyük gagalarının altında genişleyebilen ve balık yakalarken kepçe gibi kullandıkları bir kese bulunur. Uçarken boynunu kısar, ensesini sırtına yaslar. Sürü halinde düzgün sıralar ve sarmallar oluştururlar. Üreme döneminde özellikle baş bölgesi pembemsi olur ve tepe tüyleri kalkık durur. Üreme dışında belirgin renkleri kaybolur.

Sığ sularda avlanmayı tercih ederler. Avlanma sırasında gagasının içine balıkla birlikte su da dolduğundan bazı bölgelerde “saka kuşu” olarak da bilinir.

Afrika ve İsrail’den gelen ak pelikan grupları, Türkiye üzerinden Romanya’ya ve Türkiye-Ermenistan sınırındaki Aktaş Gölü’ne göç etmektedir. Göç sırasında, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesi’ndeki sulak alanlarda görülürler.