ÇOCUKLAR ‘DENİZLERİN SIRRI’NI KEŞFEDECEK

TÜRKİYE’DE İLK KEZ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NDE OLUŞTURULAN ‘DENİZLERİN SIRRI EĞİTİM MERKEZİ’, ÇOCUKLARA DENİZALTI VE OKYANUS YAŞAMINI ÖĞRETECEK.

Sitenizde Yayınlayın…

15 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

ÇOCUKLAR ‘DENİZLERİN SIRRI’NI KEŞFEDECEK

-TÜRKİYE’DE İLK KEZ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NDE OLUŞTURULAN ‘DENİZLERİN SIRRI EĞİTİM MERKEZİ’, ÇOCUKLARA DENİZALTI VE OKYANUS YAŞAMINI ÖĞRETECEK.

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, CANLI YAŞAMININ TEMEL KAYNAĞI OLAN OKYANUSLARIN ÖNEMİNİN ÇOCUKLARA ANLATILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.

BURSA – Türkiye’de ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde oluşturulan ve çocuklara denizaltı yaşamını eğlendirerek öğretecek ‘Denizlerin Sırrı Eğitim Merkezi’, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü nedeniyle düzenlenen açılış töreninde, canlı yaşamının temel kaynağı olan okyanusların öneminin çocuklara anlatılması gerektiğini belirtti.

Çevre bilinci geliştirilecek

Büyükşehir Belediyesi olarak, ‘Denizlerin Sırrı Eğitim Merkezi´ ile çocukların denizaltı hakkında bilmediklerini interaktif bir şekilde öğrenme şansı bulacaklarını ifade eden Başkan Altepe, “Dünya Okyanus Günü, dünya çapında, hayvanat bahçeleri, müzeler, üniversiteler, çeşitli koruma kuruluşları ve okullar tarafından kutlanıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz ama denizlerde yaşayan canlılar hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Bu noktada eğitim merkezimiz çevre koruma bilincinin gelişimine katkı sağlayacak” diye konuştu.

‘İnteraktif bir deniz müzesi’

Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üyelik sürecinde olduğunu hatırlatarak, “Birkaç sene içinde lemur, kaplan, kanguru, penguen ve fok barınakları, Afrika köyü, yağmur ormanları barınağı ve hediyelik eşya mağazası gibi yeni pek çok oluşumun aralarında bulunduğu yeniden yapılanma ve kabuk değiştirme süreci başladı. ‘Denizlerin Sırrı İnteraktif Eğitim Bölümü’ bu sürecin ilk adımı olacak” şeklinde konuştu.

‘İnteraktif bir deniz müzesi’ özelliğini taşıyan merkezde yapılan küçük bir test sonunda denizin sırlarını öğrendiğini ispatlayanlara ‘Denizin Sırları’ isimli bir kitap hediye edildiğini belirten Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin koruma ve eğitim misyonlarını gerçekleştirdiğini kaydetti. Altepe, Bursa doğumlu, ‘Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonu’ ünvanlı sanatçı Alptekin Baloğlu’nun koleksiyonundan derlenen merkezin, önemli bir kaynak ve örnek olacağını da söyledi.

Koleksiyonu ile sualtı dünyasının güzelliklerini sergileyen Alptekin Baloğlu da eğitim merkezinin çocuklar için ilk kez Bursa’da kurgulandığını söyledi. Baloğlu, merkezin çocuklara denizi tanımaları ve korumaları konusunda önemli bilgiler vereceğini kaydederek, projeyi destekleyen Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

“Hayvanat bahçeleri çocuklar için önemli”

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin kurulup bugüne getirilmesinde yoğun emek harcayan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker de hayvanat bahçelerinin çocuklar için en önemli eğitim alanlarından biri olduğuna dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Yıldırım Belediyesi Başkanvekili Fahrettin Yıldırım ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile birlikte interaktif eğitim merkezini faaliyete açtı. Mekanda sergilenen ve çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekecek pratik bilgilerin bulunduğu salonu gezen protokol, projenin Bursa’da önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi.

Açılışa katılan çocuklar da yoğun ilgi gösterdikleri Başkan Altepe’ye, hayvanat bahçesinde yapılacak çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

bocoran maxwin sistem
rtp tertinggi untung
rtp live slot
slot mahjong ways
bonus mahjong ways
demo mahjong wins
hujan profit mahjong
integrasi mahjong ways
keunggulan rtp mahjong ways
kode alam olympus
korelasi slot mahjong
mahjong wins bukan main
memprovokasi jackpot mahjong
starlight princess profit fenomenal
gacor lucky neko
rtp pg soft
slot thailand maxwin
rtp tergacor tinggi
sugar rush jackpot
link gacor hari ini
rtp slot online
mahjong tergacor
gates of olympus
rtp rekor kemenangan
rtp terbaik terbaru
fenomena rtp mahjong memanfaatkan slot demo pg insentif mahjong ways mahjong 1 profit membeludak slot mahjong rtp starlight princess