‘Çin Malı Panda’ Yerine Kırmızı Panda

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında kurulan ve 121 türden 1200 civarında hayvana ev sahipliği yapan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni sakinleri Darıca Hayvanat Bahçesi’nden getirilen 2 kırmızı panda oldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin (EAZA) asil üyesi olan ve bugüne kadar Hayvanat Bahçesi’ne dâhil edilen hayvanların tamamını EAZA’ya üye yurt dışındaki hayvanat bahçelerinden ücretsiz getirten Büyükşehir Belediyesi, ‘beyaz panda’ hedefinde ise Çin engeline takıldı.

Beyaz pandalar Çin’in öz malı

Kırmızı pandaların getiriliş süreci hakkında bilgi veren Bursa Hayvanat Bahçesi Koordinatörü Erdem Saker, “Öncelikli hedefimiz Bursa’ya beyaz panda getirmekti. Gezdiğimiz birçok yerde cana yakın bir hayvan olduğunu gördük. Ancak yaptığımız araştırmada, dünyadaki bütün hayvanat bahçelerindeki pandaların Çin’in öz malı olduğunu öğrendik. Ülkeler bunları Çin’den kiralıyorlar. Çin yıllığı 1 milyon dolardan en az 10 yıllığına kiraya veriyor. Bizlerin böyle bir işe girişmesi zordu. Panda üzerine araştırma yaparken bu sefer başka bir tür olan Kırmızı Panda ile karşılaştık. Hareketli, hoş bir hayvan. Onun doğadaki yaşam tarzını inceledik. Özellikle geceleri de aktif olduğunu gördük. En kritik yaşam şartı ise yazın 23 dereciyi aşan sıcaklarda rahatsız oluyor. Önümüzdeki günlerde sıcakların 23 dereceyi aştığı günlerde kullanabilecekleri özel kulübe inşa edeceğiz. Önümüzdeki senelerde erkek kırmızı pandaları da alacağız ve tam bir aile olmalarını sağlayacağız. Kırmızı pandalar Hayvanat Bahçemize renk kattı” dedi.

Darıca’dan geldiler

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni konukları olan kırmızı pandalar, yine EAZA aracılığıyla  İstanbul Darıca Hayvanat Bahçesi’nden getirildi. Çin, Nepal, Bhutan, Myanmar gibi Asya ülkelerinin ormanlarla kaplı dağlık arazilerinde yaşayan kırmızı pandalar, alacakaranlıkta aktif ve genelde ağaçlarda yaşıyor. Doğal yaşamda sayıları azalmış nadir türlerden olan kırmızı pandalar, kırmızı listede (IUCN) tehlike altında kategorisinde listelenmektedir. Dünyada popülasyonunda 10 binden az yetişkin birey olduğu tahmin ediliyor. Yaş ortalamaları 10 sene olan kırmızı pandaların yavrularının ölüm oranının da yüzde 74’den fazla olduğu belirtildi.

Kırmızı panda günü

Her Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü kutlanan ‘Dünya Kızıl Panda Günü’ nedeniyle Bursa Hayvanat Bahçesi’nde de farklı bir etkinlik düzenlendi. Elele Anaokulu öğrencileri, Bursa Hayvanat Bahçesi’nde kırmızı pandaları ziyaret etti. Bambu yaprağı yiyen ve ağaç tepelerinde gezen kırmızı pandaları meraklı gözlerle izleyen minikler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ziyaretin ardından minik öğrenciler boyama etkinliğine katılarak Kırmızı Panda resimlerini renklendirdiler.

rtp tertinggi untung
rtp live slot
slot mahjong ways
bonus mahjong ways
demo mahjong wins
hujan profit mahjong
integrasi mahjong ways
keunggulan rtp mahjong ways
kode alam olympus
korelasi slot mahjong
mahjong wins bukan main
memprovokasi jackpot mahjong
starlight princess profit fenomenal
gacor lucky neko
rtp pg soft
slot thailand maxwin
rtp tergacor tinggi
sugar rush jackpot
link gacor hari ini
rtp slot online
mahjong tergacor
gates of olympus
rtp rekor kemenangan
rtp terbaik terbaru
fenomena rtp mahjong memanfaatkan slot demo pg insentif mahjong ways mahjong 1 profit membeludak slot mahjong rtp starlight princess