Bursa Hayvanat Bahçesi genişliyor

Başkan Altepe, Bursa Zoo’nun zenginleştirilerek genişletilmesine ilişkin sunuma katıldı. Afrika Kafe’de yapılan ve Bursa Hayvanat Bahçesi Danışmanı Koen Brouwer’in gerçekleştirdiği sunuma, Büyükşehir bürokratlarıyla yetkililer katıldı.

Yeni alanda Türkiye’nin ilk fil projesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı açıklamada, ilave alanlarla birlikte hayvanat bahçesinin yüzde 50 oranında genişletileceğini kaydetti. Konuyla ilgili kamulaştırma çalışmalarına başladıklarını, Bursa Zoo’nun kuzeye doğru yayılması konusunda strateji geliştirdiklerini belirten Başkan Altepe, “Bugüne kadar getirdiğimiz hayvanlar nedeniyle, 200 dönümlük alanımızın tümü doldu. Kuzeye doğru yayılma noktasında politika geliştirdik. Yeni arazi elde etmek için kamulaştırma çalışmalarına başladık” dedi. Başkan Altepe, mevcut alana bitişik 110 dönümlük yeni bölümlerde büyük bir fil ailesinin yaşayacağı fil projesinin hayata geçirileceğini, yeni barınakların fillerin birlikte yaşayabileceği hayvan türleriyle donatılacağını ifade etti. Her geçen gün gelişen hayvanat bahçesinin en büyük eksikliklerinden birinin fil olduğunu yineleyen Başkan Altepe, “Fillerle birlikte su aygırı, timsah ve bongo antilopu için yeni barınaklar sırasıyla ilave edilecek. Bunun için startı verdik. İnşallah adımları tek tek atacağız” diye konuştu. Bursa Hayvanat Bahçesi’nin coğrafi özellik ve nitelik açısından Türkiye’nin gözbebeği olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Ülkemizin en kaliteli hayvanat bahçesine sahibiz. Bunun için ne kadar gurur duysak azdır. Uluslararası hayvanat bahçelerinin danışmanlığını yapan Koen Brouwer’in birikimlerinden yararlanıyoruz. Onun da desteğiyle, hızla gelişiyoruz. Yeni katacağımız alanlarla birlikte hayvanat bahçemiz dünyanın en popüler mekanlarından biri olacak. Bursa’ya da bu yakışır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Mevcut barınaklara hayvan takviyesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açıklamasında, mevcut 200 dönümlük alanda yer alan Güney Amerika ile Afrika Savanna barınaklarına yapılacak ilavelere, inşaat çalışmaları devam eden fog-penguen barınağına da değindi. Güney Amerika barınağına ilave olarak piranha, marmoset maymunu ve karınca yiyen hayvanlarının getirileceğini, Afrika Savanna barınağının da büyütülerek gergedan ve antilop gibi türlerle zenginleştirileceğini söyleyen Başkan Altepe, fog-penguen barınağının da en kısa zamanda tamamlanıp hizmete alınacağını kaydetti. Afrika Savanna barınağının kenarlarına ziyaretçilerin zürafalara yaklaşıp yem yedirebilecekleri platformlar ilave edileceğini anlatan Başkan Altepe, “Özellikle bu dönemde Bursamıza güzel eserler kazandırmak bizlere nasip oldu. 1996 yılında da dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker tarafından kurulan hayvanat bahçemiz, bu dönemde yine onun destekleriyle gelişimine devam etti. Her geçen gün hayvan çeşidimiz artıyor. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üyeliğimizin gerçekleşmesiyle birlikte tüm hayvanat bahçeleriyle ortak çalışmamız sürüyor. Bu kapsamda yapılan yeni bölümlerle birlikte, değişik coğrafyalardan tedarik edilen hayvanlar şehrimize getiriliyor. Faaliyetlerimiz önümüzdeki günlerde artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

Başkan Altepe, sunumun ardından beraberindekilerle birlikte hayvanat bahçesini gezerek, lemurları besledi ve bazı hayvanlarla yakından ilgilendi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

bocoran maxwin sistem
rtp tertinggi untung
rtp live slot
slot mahjong ways
bonus mahjong ways
demo mahjong wins
hujan profit mahjong
integrasi mahjong ways
keunggulan rtp mahjong ways
kode alam olympus
korelasi slot mahjong
mahjong wins bukan main
memprovokasi jackpot mahjong
starlight princess profit fenomenal
gacor lucky neko
rtp pg soft
slot thailand maxwin
rtp tergacor tinggi
sugar rush jackpot
link gacor hari ini
rtp slot online
mahjong tergacor
gates of olympus
rtp rekor kemenangan
rtp terbaik terbaru
fenomena rtp mahjong memanfaatkan slot demo pg insentif mahjong ways mahjong 1 profit membeludak slot mahjong rtp starlight princess