Slot Demo PragmaticDemo Slothttps://167.172.89.125/https://pesanantar.gramedia.com/demo-olympus/https://pustaka.dumaikota.go.id/inlislite/produks/sdemo/slot demohttps://heylink.me/mochibet88/mochibet88mochibet 88mpotenhksbetlaskar89laskar 89link ksoklubmporedkitabet138gbk76ksoklubhebitopmpoxompoxlcakar7688klub

BİR BARDAK SÜT İÇİN 200 LİTRE SU HARCANIYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NDE ‘DÜNYA SU GÜNÜ’ NEDENİYLE DÜZENLENEN ETKİNLİKTE ÇOCUKLARA HER GIDANIN SU KULLANILARAK ÜRETİLDİĞİ, GIDADA İSRAFIN ÖNLENMESİYLE SU TASARRUFU SAĞLAMANIN MÜMKÜN OLACAĞI VURGULANDI.
– VETERİNER HEKİM NALAN ERTAŞ, DÜNYA YÜZDE 50 BESİN TASARRUFU YAPILMASI İLE TÜRKİYE’NİN YILLIK YAĞIŞ MİKTARININ 2,5 KATI KADAR SU TASARRUFU SAĞLANABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle düzenlenen etkinlikte, çocuklara her gıdanın su kullanılarak üretildiği belirtilerek, gıdada israfın önlenmesiyle su tasarrufu sağlamanın mümkün olacağı anlatıldı.

Bir hayvanat bahçesi olmasının yanında düzenlendiği eğitici faaliyetlerle adeta bir eğitim merkezi gibi hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri kapsamında ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. NOSAB İlköğretim Okulu, Davut Dörtçelik İlköğretim Okulu ve İnönü İlköğretim Okulu’ndan gelen yaklaşık 350 öğrenciye gün boyu suyun önemi ve su tasarrufu hakkında bilgiler verildi. Öğrencilere suyun önemi hakkında bilgiler veren Veteriner Hekim Nalan Ertaş, Dünya Su Günü’nün bu yıl ‘su ve gıda güvenliği’ temasıyla kutlandığını kaydetti. ‘Su yoksa gıda da yok’ sloganının ön planda tutulduğunu dile getiren Ertaş, gıda üretiminde kullanılan su miktarlarından örnekler vererek, gıda tüketimindeki israfın su kaynaklarına verdiği zararları anlattı.

Bir bardak süt için 200 litre su
Yaklaşık 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050’de 9 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini ve bu nüfusun beslenmesi için çok daha fazla besin üretimi gerekeceğini hatırlatan Ertaş, bu üretim için ise daha fazla suya ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Bir dilim ekmek üretimi için 40 litre, bir patatesin oluşumu için 70 litre, bir yumurtanın oluşması için 135 litre, bir kilo buğday için bin 500 litre su kullanıldığını kaydeden Ertaş, “Bir bardak sütün oluşması için 200 litre, bir hamburgerin ortaya çıkması için 2 bin 400 litre su harcanıyor. Her yıl üretilen gıdanın yüzde 30’u çöpe gidiyor. Dünyada yüzde 50 besin tasarrufu yapılırsa, Türkiye’nin yıllık yağış miktarının 2,5 katı kadar yani 1350 kilometreküp su tasarrufu yapılmış olur. Yani su tasarrufu yapmak sadece boşa akan çeşmeyi kapamakla olmuyor. Gıda israfının önüne geçebilirsek, önemli miktarlarda su kaynağını da kurtarmış oluruz” diye konuştu.