Bayramlaşmayı tamamlayanlar hayvanat bahçesine akın etti

Bayramlaşmayı tamamlayan, kabristanı ziyaret eden vatandaşlar ailece üç günlük tatili en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştı. Bursalılar bayram namazından sonra akrabaları, komşuları ile bayramlaşıp hayvanat bahçesine akın etti.

Türkiye’nin en büyük ve konforlu hayvanat bahçelerinden biri olan Bursa hayvanat bahçesi bayramda en çok ziyaret edilen yerlerin başında geldi. Bayramın birinci günü öğleden sonra başlayan ziyaretler ikinci ve üçüncü gün zirveye çıkması bekleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Zoo Park’ta yüzlerce hayvanı doğal ortamında yakından görüp tanıma imkanı bulan ziyaretçiler yorgunluk atıyor. İnsanlar yeşil bir ortamda doğanın güzelliği ile dinlenebiliyor, hem de stresten arınıyor. Doğanın bir parçası olan hayvanları geniş ve huzurlu bir ortamda görme imkanı bulan vatandaşlar ayrıca Zoopark içinde bulunan köy evinde pişirilen yöresel lezzetlerden tatma imkanı buluyor.

Bursa Zoo köy evleri işletmecisi Haydar Çakan, bayramın yoğun geçtiğini belirterek, “Bayram çok iyi geçiyor. Halkımız rağbet ediyor, yöresel lezzetleri ikram ediyoruz. Vatandaşımıza yöresel yemeklerden sarma çeşitleri, ev baklavası, bazlama ve gözleme çeşitleri sunmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bayram tatili için İstanbul’dan ağabeyinin yanına gelen Ziynet Doğan, hayvanat bahçesini çok beğendiğini vurgularken, “Hayatımda ilk defa bu kadar yakından bir kaplan gördüm. Daha önce sirke gitmiştim ama bu kadar yakın görmemiştim, oldukça keyifliydi. Herkese karşı çok yakın davrandı, sanki farkındaydı. İstanbul’dan geldik, burayı da gezdim, çok güzelmiş, çok beğendim.” şeklinde konuştu.

Hatice Kesman ise çocuklarının hayvanları görmesi için özellikle Yalova’dan geldiklerini belirterek, “Çocuklar en çok maymunları ve yılanı beğendi. Gayet güzel geçiyor. Yalova’dan özellikle gezelim, hayvanat bahçesini çocuklarımıza gezdirelim diye geldik. Benim bu üçüncü gelişim ama daha çok hayvan gelmiş bu defa. Yöresel lezzetlerden de yiyebiliyoruz. Her taraf temiz, gayet güzel, kaliteli yapmışlar. Eğleniyoruz hep beraber.” dedi.

Celal Akyol da çocuklarının değişik hayvanları gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarımızla hayvanat bahçesine geldik, onların değişik hayvanları görmesini istedik, çocuklar için farklılık olsun diye hayvanat bahçesine geldik. Şu anda en çok zürafa ilgilerin çekti.”

Nermin Günüç de annesinin İstanbul’dan misafir geldiğini, onları gezdirmek için getirdiğini belirtip, “Burası serin, yeşili bol, hem çocuklar hem de biz güzel bir gün geçirelim diye buraya geldik. Ayrıca burası temiz.” derken, annesi Naciye Argun da “Çok güzel buldum. Gerçekten bir zamanlar İstanbul’da Gülhane Parkı diye bir yer vardı, gittiğimiz zaman kokudan durulmazdı, ben buraya hayran oldum.” ifadelerini kullandı.