Slot Demo PragmaticDemo Slothttps://167.172.89.125/https://pesanantar.gramedia.com/demo-olympus/https://pustaka.dumaikota.go.id/inlislite/produks/sdemo/slot demohttps://heylink.me/mochibet88/mochibet88mochibet 88mpotenhksbetlaskar89laskar 89link ksoklubmporedkitabet138gbk76ksoklubhebitopmpoxompoxlcakar7688klub

‘ASLAN’ GİBİ BESLENDİLER

BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NDE BESİNSEL VE DAVRANIŞSAL ZENGİNLEŞTİRME PROGRAMINA TABİ TUTULAN ASLANLAR, ARAZİYE SAKLANAN ETLERİ KOKLAYARAK BULDU, 2 METRE YÜKSEKLİKTEKİ TELDE ASILI TAVUKLARI İSE ZIPLAYARAK YAKALADI.
– DOĞAL YAŞAMDAKİ GİBİ BESLENMELERİ GÖRSEL BİR ŞOVA DÖNÜŞEN ASLANLARI, VATANDAŞLAR NEFESLERİNİ TUTARAK İZLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki aslanların psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla belirli dönemlerde uygulanan besinsel ve davranışsal zenginleştirme programı hareketli görüntülere sahne oluyor. Araziye saklanan etleri koklayarak bulan aslanlar, 2 metre yükseklikteki telde asılı tavukları ise kolaylıkla zıplayarak yakaladı. Doğal yaşamdaki gibi beslenmeleri görsel bir şova dönüşen aslanları, vatandaşlar nefeslerini tutarak izledi.

Bursa’da yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerinde 76 türden 600 hayvanın bulunduğu Hayvanat Bahçesi’nde barınan aslan, kurt, ayı, leopar ve babun maymunu gibi hayvanlar, belirli dönemlerde besinsel ve davranışsal zenginleştirme programına tabi tutuluyor. Doğada zamanlarının büyük bir kısmını yiyecek bulmak, yuva yapmak ve kendi hakimiyet alanlarını korumak için geçiren yaban hayvanları, hayvanat bahçesinde alanında uzman veteriner hekim, biyolog ve ziraat mühendisleri tarafından besin değerleri tek tek hesaplanan gıdalarla besleniyor. Yiyecek bulma noktasında hiçbir zorluk yaşamayan bu nedenle de yaban hayatı davranışlarından uzaklaşan bu hayvanlar, psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması amacıyla belirli dönemlerde ‘doğal yaşam testlerine’ tabi tutuluyor.

Av zamanı
Beslenme konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmadıkları için günün bir bölümünü dinlenerek geçiren aslanlar, besinsel ve davranışsal zenginleştirme programında hareketli görüntüler oluşturdu. Aslanlar kafeslerindeyken görevliler tarafından karton kutulara konulan etler çalıların ve saman balyalarının arasına gizlendi. Ağaç dallarına et parçaları takılırken, iki adet bütün tavuk da yaklaşık 2 metre yükseklikteki tele asıldı. Kafeslerinden salınınca et kokusu alan aslanlar ise, etleri bulmak için yoğun çaba harcadı. Telde asılı tavukları bir çırpıda zıplayarak alan aslanlar, saman balyası arasına gizlenen etleri de kısa sürede buldu. Aslanların doğal yaşam testi, parkı gezen ziyaretçiler tarafından da dikkatle izlendi.
Bursa Hayvanat Bahçesi yetkilileri, aslanların yanı sıra babun maymunları, leopar, kurt ve ayılar için de benzer uygulamanın gerçekleştirildiğini, amaçlarının hayvanların psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması olduğunu belirtti.