PERS LEOPARLARI BURSA’DA ÇOĞALACAK

AVRUPA NESLİ TÜKENEN HAYVANLAR PROGRAMI (EEP) KAPSAMINDA ULUSLARARASI KURALLAR ÇERÇEVESİNDE KORUMA ALTINDA TUTULAN 3 PERS LEOPARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİNE GÖNDERDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Avrupa Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) asil üyeliği sürecinde Portekiz’in Lizbon Hayvanat Bahçesi’nden getirilen leoparlar yeni evlerinde keyif sürüyorlar.

Pers Leoparı olarak bilinen ve ortalama ömrü 12–17 yıl arası olan bu tür nesli tükenen hayvanlar arasında yer alıyor. Bu kapsamda koruma altına alınarak neslinin tükenmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Memeli hayvanlar, kuşlar, kertenkeleler ve evcil hayvanlar ile beslenen pers leoparı hız almadan 6 metre uzağa atlayabiliyorlar. Ayrıca çok iyi tırmanıcılar olarak da bilinen Pers leoparları 3 metre yüksekliğe kadar da zıplayabiliyorlar. Şu anda Türkiye’de sadece Bursa Hayvanat Bahçesinde bulunan Pers Leoparları Avrupa Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) ile yapılan bilgi alışverişinin ardından ücretsiz olarak Bursa’ya gönderildi.

Pers Leoparının nesli Bursa’da devam edecek

Bursa Hayvanat Bahçesi Veteriner Hekimi Dr. Hatice Karakuzulu, EAZA ile ortak çalışmalarının devam ettiğini belirterek 3 adet erkek Pers Leoparını hayvanat bahçesine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Öte yandan önümüzdeki günlerde yine EAZA ile ortak bir çalışmayla leoparların dişilerinin de Bursa’ya getirileceğini ifade eden Dr. Karakuzulu, böylelikle soyu tükenmekte olan bu hayvanların yeniden üremelerine ve neslinin devamına katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.