ÖĞRENCİLER HAYVANLARI TANIYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NDE DÜZENLENEN ‘ETÇİL HAYVANLAR’ SEMİNERİ ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ TOPLADI.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençlerin yaşadıkları çevre hakkında donanımlı bilgi sahibi olmaları amacıyla ilköğretim öğrencilerine yönelik etçil hayvanlar konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tarafından ‘Doğayı ve Hayvanları Koruma’ hedefiyle düzenlenen ‘Etçil (Karnivor) Kampanyası’ kapsamında; EAZA üyesi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde öğrencilere sunum yapıldı. Seminerde, soyu tükenmekte olan 12 türü bulunan etçil hayvanlar tanıtıldı. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı, kampanya hakkında bilgiler verdiği öğrencilere etçil hayvanlardan boz ayı, Avrasya su samuru, Avrasya vaşağı, Avrasya orman kedisi, Altın Çakal, boz kurt ve kaplan gelinciğin Türkiye’de yaşadığını söyledi. Ziraat Mühendisi Sıla Smith ise sunumunda etçil hayvanların soylarının tükenme nedenlerini ana başlıklarıyla anlattı.

Küresel ısınmaya dikkat

İnsanların etçil hayvanların yaşam alanlarını işgal etmeleri, yasa dışı avlanma, beslendikleri hayvanların yok olması, başka hayvanlar için kurulan tuzaklara yakalanmaları, trafik kazaları, suların kirletilmesi, hibritleme çalışmaları, salgın hastalıklar ve küresel ısınmanın etçil hayvanların soylarının tükenmesine neden olduğunu söyleyen Sıla Smith, gençleri özellikle küresel ısınma konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Biyolog Ayşe Çalı’nın da ekoloji sunumu yaptığı etkinliğin ardından öğrenciler hayvanat bahçesini gezerek hayvanları yakından tanıma fırsatı da buldu.