HAYVANAT BAHÇESİNİN GÖZDESİ LEOPARLAR

2009 YILINDA ZİYARETÇİ AKININA UĞRAYAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİ’NE OLAN İLGİ LİZBON’DAN GELEN LEOPARLARLA BİRLİKTE YÜZDE 30 ORANINDA ARTTI.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne olan ilgi, Lizbon’dan getirilen 3 Pers leoparı ile artarken, 2009 yılındaki ziyaretçi sayısı 300 bini buldu.

Lizbon Hayvanat Bahçesi’nden ‘Avrupa Soyu Tükenen Hayvanları Üretme Programı’ çerçevesinde Bursa Hayvanat Bahçesi’ne getirilen Pers leoparları, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Temmuz ayında Bursa’ya gelen leoparlarla birlikte hayvanat bahçesinin 2008 yılında belirlenen 225 bin ziyaretçi sayısı, 2009 yılında yüzde 30’un üzerinde artışla 300 bine çıktı.

Hayvan sayısı arttı

Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlara 2009 yılındaki doğumlarla birlikte 6 Hamadras babun maymunu, 10 tiftik keçisi, 10 cüce keçi, 2 lama, 11 yaban keçisi, 1 inek, 1 kızıl geyik, 20 adet beyaz leylek, 6 cüce koşin ve 8 mandarin ördeği olmak üzere toplam 10 türden 75 hayvan katıldı.

Hayvanat bahçesi, İl Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, doğada yaralı veya terkedilmiş geyik yavrusu, Mısır akbabası, karaca gibi türlerin de bulunduğu 28 türden 86 hayvana sıcak bir yuva oldu. Veteriner hekimler tarafından tedavileri yapılan hayvanlar, yaşamlarını sürdürebilecekleri doğal alanlara, diğerleri de bahçenin doğal ortamı içinde yaşamlarını sürdürmeye bırakıldı. Hayvanat bahçesindeki düzene ve teknik ekibe güvenen Bursalılar da kendi korumalarındaki bazı hayvanları bahçeye hediye ettiler.

Öğrencilere çevre eğitimi

21. yüzyılın çevre yüzyılı olduğunu ifade eden yetkililer, yaşamın sürdürülebilirliğinin doğanın dikkatli kullanılmasına bağlı olduğunu belirterek, vatandaşları çevre konusunda bilinçlendirmek adına öğrencilere yönelik eğitim programları gerçekleştirdiler. 2009 yılında 47 bin öğrencinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde 2 bin 538 öğrenci de eğitim programlarından yararlandı.