İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ, YABAN HAYATINA KARŞI BİLİNÇLENDİ

– BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NİN AVRUPA HAYVANAT BAHÇELERİ VE AKVARYUMLARI BİRLİĞİ´NİN (EAZA) HAYVANLARI KORUMA PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE DÜZENLEDİĞİ GÜNEY DOĞU ASYA KAMPANYASI BAŞLADI.
– BURSA HAYVANAT BAHÇESİ´NDE KAMPANYAYA İLİŞKİN YAPILAN İLK SUNUMA KATILAN İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ, GÜNEY DOĞU ASYA´DA YAŞAYAN VE NESLİ TÜKENME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA BULUNAN HAYVANLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ.
BURSA – Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği´nin (EAZA) Hayvanları Koruma Programı çerçevesinde düzenlediği Güney Doğu Asya Kampanyası başladı. Kampanyaya ilişkin yapılan ilk sunuma katılan ilköğretim öğrencileri, Güney Doğu Asya´da yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hayvanlar hakkında bilgilendirildi.

Güney Doğu Asya Kampanyası´nın açılış konuşmasını yapan Bursa Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı, şube müdürlüğü olarak görev alanlarında yer alan konulardan bir tanesinin de doğa ve hayvan sevgisini aşılayarak çevre bilincinin oluşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Güney Doğa Asya Kampanyası´nın da EAZA tarafından bu çerçevede düzenlendiğini belirten Sığırcı, “2 yıl sürecek kampanya kapsamında, haftada 1 ya da 2 kez, özellikle çocuklarımızın doğa ve hayvanların korunması konusunda bilinçlenmelerine yönelik çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalarda, nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekeceğiz” dedi.

Şube Müdürü Nermin Sığırcı´nın konuşmasının ardından, Bursa Hayvanat Bahçesi Eğitim Sorumlusu Veteriner Hekim Nalan Ertaş tarafından kampanyaya ilişkin sunum gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 çocuğun katıldığı sunumda; Asya biyolojik çeşitliliği, Myanmar, Mesangat sulak alanını koruma, Saola, Sumatra Gerdanı´nı koruma ve Filipin Hornbilleri´ni koruma projeleri hakkında bilgiler verildi. Sunumda ayrıca; Güney Doğu Asya bölgesinde yapılan kaçak avcılık, yaban hayvanları-ürünlerinin yasadışı ticareti, geleneksel tedavi yöntemleri için birçok bitki-hayvan türünün yok edilmesi ve palmiye yağına artan talepler nedeniyle yağmur ormanlarının katledilmesi gibi sebeplerden dolayı yaban hayatının tehlike altında bulunduğuna dikkat çekildi.

Sunumun ardından İnönü, Karamehmet, Vali M. Orhan Taşanlar İlköğretim Okulu öğrencileri hayvanat bahçesi ziyaretçilerini Güneydoğu Asya’nın hızla tükenen biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmek için Güneydoğu Asya yaban hayatında nesli tükenmekte olan hayvanlar ile ilgili posterler hazırladılar. Daha sonra, ayıların beslenmesine yönelik canlı gösterinin izlenmesine geçildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ