BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NE GÜNEY AMERİKA BARINAĞI

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayvanat bahçesi alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Koen Brouwer danışmanlığında Bursa Hayvanat Bahçesi’nde kurulan Güney Amerika Barınağı’nı hizmete açtı.

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin hayvan koleksiyonunu genişletmek için 5 dönümlük alanda planlanan barınağın açılışına, Başkan Altepe’nin yanı sıra ilköğretim öğrencileri de katıldı. Barınağın açılışını çocuklarla birlikte yapan Başkan Altepe, bir dünya kentinde olması gereken tüm yatırımları Bursa’ya kazandırdıklarını söyledi. Hayvanat bahçesinin Bursa’nın en prestijli tesislerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, günden güne yapılan ilavelerle birlikte tesisin dünya çapında bir merkez halini aldığını ifade etti. Hayvanat bahçesinde her hayvanın kendi iklim koşullarının sağlandığı ortamlarda yaşadığını anlatan Başkan Altepe, yeni mekanlar yapıldıkça yeni hayvan türlerinin Bursa’ya getirileceğini söyledi. Güney Amerika Barınağı’yla birlikte Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvan türü sayısının 111’e, hayvan sayısının da 1100’e çıktığını ifade eden Başkan Altepe, “Yaptığımız son takviyelerle birlikte; Hollanda’dan 2 erkek 2 dişi kapibara, Almanya’dan 3 dişi tapir, 2’si dişi 2’si erkek 4 mara hayvanı da hayvanat bahçemize katıldı. Burada doğan lamalar da Güney Amerika Barınağı’na nakledildi” dedi.

Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin bundan sonra da gelişimine devam edeceğini söyledi. Her bölüm tamamlandıkça dünyanın değişik bölgelerinden hayvanların buraya taşınacağını belirten Başkan Altepe, “Yapacağımız ilave yatırımlarla birlikte hayvanat bahçemizin kapasite ve kalitesi her geçen gün artmış olacak. Çocuklarımızın zevkle gezeceği, daha geniş alternatifli bir mekan olacak” diye konuştu.

Çocuklarla 23 Nisan kutlaması

Bu arada, yağmurlar nedeniyle ertelenen geleneksel Hayvanat Bahçesi 23 Nisan Çocuk Şenliği, Güney Amerika Barınağı’nın açılışı sırasında gerçekleştirildi. Başkan Altepe’nin de yer aldığı şenliklere; Mutlu Kalpler ve Özel Güleç anaokulları, Yusuf Köstem Yönder, İstiklal ve Bursa Çimento ilkokulları ile Osmangazi Belediyesi Engelliler Merkezi’nden çocuklar katıldı. Başkan Altepe’nin çocukları selamlayan konuşmasının ardından aslan, maymun ve lemurlar öğrenciler tarafından beslendi. Şenlikler çerçevesinde ayrıca, Türk Köyü’nde öğrencilere yiyecek ikramında bulunularak, fayton sefası, ip atlama, yüz boyama, deve kuşu yumurtasıyla kolye yapma etkinlikleri de yapıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ