HAYVANAT BAHÇESİ’NDEN KÜRESEL ISINMA MÜCADELESİNE DESTEK

Avrupa Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tam üyelik sürecinde olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, standartlarını her geçen gün daha da arttırıyor.

Kente nefes aldıran hayvanat bahçesi, leopardan pelikana kadar 74 tür ve 760 hayvanı bünyesinde bulunduruyor. EAZA standartlarına uygun olarak çağdaş barınakları ve hayvanlara sunulan imkanlarıyla lider konumda olan mekan, ziyaretçilerine hayvanları doğal ortamlarında görme fırsatı sunuyor.

Kitlesel yokolmayı önlemek hedefleniyor

Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Derneği (WAZA) tarafından yapılan ve EAZA’nın internet sitesinde yer alan uyarıya göre, EAZA üyesi 200 hayvanat bahçesi küresel ısınmaya karşı dünya hükümetlerini göreve çağıran bir dilekçeye imza attı. Atmosferdeki karbondioksit oranını 350 ppm’den aşağıda tutarak gelecekteki kitlesel yok olmayı engellemek adına hedefler konulması için imzaların atıldığını anlatan Ziraat Mühendisi Sıla Smith, açıklamadaki, “Dünya çapında önde gelen hayvanat bahçeleri ile akvaryumların yöneticilerinin imzaları Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Mr. Ban Ki-Moon’a iletilmiştir. Sir David Attenborough’un da aralarında bulunduğu bilim adamları ve korumacılar, karbondioksit oranı sınırı aştığında geri dönüşümü olmayacak bir şekilde zarara maruz kalan Mercan resifleri için kriz toplantısı yapacaklardır. Hayvanat bahçeleri ile akvaryumlar, deniz atlarından altın başlı aslan tamarinlerine kadar soyu tükenme tehlikesinde olan türleri doğaya yeniden kazandırmak için üretme konusunda çok büyük ve önemli görevler üstlenmektedirler. WAZA İklim Değişikliği Masası Başkanı Paul Pearce-Kelly, iklim değişikliğinin dünyanın doğasını ciddi anlamda tehdit ettiğini söylemektedir. İklim değişikliği sebebiyle hayvan türleri yaşam alanlarını hızla kaybetmektedir” ifadelerine dikkat çekti. Konuya duyarlı yaklaşılması gerektiğini anlatan Smith, Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin de küresel ısınma konusuna hassasiyet gösterdiğini belirterek, ileride bu kapsamda somut çalışmaların yapılacağını ifade etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ